News & Media

2014 Urban Junior Champ Results

By: Peter Beaton

Category: Events / Fundraising / Offers, Youth & Juniors

  10.25 AM 25 February, 2014


Location: General

Views: 3636

RESULTS – Saturday 22nd February 2014

Event  1   Hydrant – One Competitor, Under 14 Years
1st WANGARATTA A:  Sam Thompson 10.60 Seconds
2nd MARYVALE A: Cole Miller 10.81 Seconds
3rd SALE A:  Cameron Hood 11.02 Seconds
4th EAGLEHAWK:  Jordan Anderson 11.08 Seconds
5th HAMPTON PARK A:  Jayden Bull 11.24 Seconds
 

Event  2   Y Coupling – Two Competitors, Under 17 Years
1st BENALLA A:  Cameron Green & Mitch Beaton 11.85 Seconds
2nd TATURA A:  Billy Browning-Briese & Nathan Rennie 12.52 Seconds
3rd MELTON A:  Bailey Rhodes & Jake Carroll 12.78 Seconds
4th SALE B:  Connor Hodges & Jessica Thompson 13.16 Seconds
5th PAKENHAM A: Darby Harris & Kirby Harris 13.45 Seconds
 

Event  3   Wet Hose Striking Second Disc – Four Competitors, Under 14 Years
1st MOE B:  Liam Pearce, Jakob McGrath, Emma Johnson & Ty Stevens 18.76 Seconds
2nd DROUIN BUNYIP:  Toby Ward, William Ward, Rylie Szulc & Ty Stevens (Moe) 18.89 Seconds
3rd MELTON A:  Cooper Rhodes, Reece Carroll, Jacob Steele & Riley Wilson 19.01 Seconds
4th SWAN HILL A:  Tayla Pitts, Liam Baldwin, Emma Dansie & Billy Gardner 19.28 Seconds
5th SALE A:  Lachlan Goodall, Chelsea Hughes, Brianna Pierce & Cameron Hood 19.41 Seconds
 

Event  4   Y Coupling – Four Competitors, Under 17 Years
1st TATURA A:  Billy Browning-Briese, Nathan Rennie, Gulz Meola & Josh Berry 8.21 Seconds
2nd KELLERBERRIN A:  Joel Barker, Jared Brindley-Cavanagh, Elliot Tiller & Neve Paterson 8.29 Seconds
3rd BENALLA A:  Cameron Green, Abbey Kaine, Ryan Nedeljokvic & Lachlan Green 8.45 Seconds
4th MOE A:  Matthew Pearce, Alfranz Ahcian, Brandon Grando & Lauchlan McKay 8.52 Seconds
5th SALE A:  Daniel Thompson, Justin Hood, Gil Aitken & Angus Treglown 8.72 Seconds
 

Event 5   Wet Hose Striking 1st & 2nd Discs – Four Competitors, Under 17 Years
1st SWAN HILL A:  Brock Baldwin, Justin Ellis, Jacob Pitts & Abdullah Elahi 16.92 Seconds
2nd TATURA A:  Billy Browning-Briese, Nathan Rennie, Giulz Meola & Josh Berry 18.38 Seconds
3rd BENALLA A:  Lochie Green, Cameron Green, Abbey Kaine & Mitch Beaton 18.39 Seconds
4th MAFFRA A:  Mark van der Steen, Mitchell Hawkins, Brittany Grey & Mitchell Trail 18.46 Seconds
5th SALE A:  Daniel Thompson, Justin Hood, Gil Aitken & Angus Treglown 19.01 Seconds
 

Event  6   Marshall – One Competitor, Under 14 Years
1st TATURA A:  Harry Browning-Briese 29.67 Seconds
2nd SALE A:  Cameron Hood 31.53 Seconds
3rd KOOWEERUP A:  Hayley Lansdown 31.74 Seconds
4th BENALLA A:  Sarah Green 32.14 Seconds
5th SEYMOUR:  Aaron Rotherham 33.23 Seconds
 

Event  7   Wet Hose Striking 1st & 2nd Discs – Four Competitors, Under 14 Years
1st TATURA A:  Harry Browning-Briese, Matthew Rennie, Tim Wilson & Grady Tyson 18.52 Seconds
2nd BENALLA A:  Emi Bailey, Darcy Glynn, Sarah Green & James McConnell 21.01 Seconds
3rd MORWELL:  Joe Darling, Patrick Quinn, Jack Pavey & Jimmy Quinn 21.06 Seconds
4th SALE A:  Chelsea Hughes, Brianna Pierce, Cameron Hood & James Thompson 21.64 Seconds
5th WANGARATTA A:  Sam Thompson, Heidi Huggins, Daniel Wheildon & Chloe Bigham 21.84 Seconds
 

Event  8   Marshall – One Competitor, Under 17 Years
1st BENALLA A:  Cameron Green 27.46 Seconds
2nd ROWVILLE B:  Braydon McMahon 28.89 Seconds
3rd PYRAMID HILL:  Glen James 30.60 Seconds
4th THE BASIN A:  Ian Gaertner 30.99 Seconds
5th DROUIN/BUNYIP:  Zac Dries 31.00 Seconds
 

Event  9   Wet Hose – Two Competitors, Under 17 Years
1st TATURA A:  Billy Browning-Briese & Nathan Rennie 9.98 Seconds
2nd BENALLA A:  Cameron Green & Mitch Beaton 10.26 Seconds
3rd MELTON A:  Jake Carroll & Bailey Rhodes 10.46 Seconds
4th EUROA A:  James Black & Bryon Craven 11.21 Seconds
5th WARRACKNABEAL:  Jordan Winsall & Brandon Kennedy 11.23 Seconds
 

Event 10   Marshall – Two Competitors, Under 14 Years
1st WERRIBEE/HOPPERS CROSSING A:  Martin Heenan & Kyle Sulman 20.41 Seconds
2nd TATURA A:  Harry Browning-Briese & Tim Wilson 20.78 Seconds
3rd ROWVILLE A:  Sarah Wasmuth & Carter Hills 21.10 Seconds
4th MORWELL:  Joe Darling & Patrick Quinn 21.15 Seconds
5th KOOWEERUP A:  Alex Sadler & Hayley Lansdown 21.34 Seconds
 

Event 11   Wet Hose – Two Competitors, Under 14 Years
1st TATURA A:  Harry Browning-Briese & Matthew Rennie 11.78 Seconds
2nd MOE B:  Liam Pearce & Jakob McGrath 12.10 Seconds
3rd MORWELL:  Joe Darling & Patrick Quinn 12.19 Seconds
4th KANGAROO FLAT A:  Hope Oxley & Ruby Barkmeyer 12.57 Seconds
5th SWAN HILL A:  Tayla Pitts & Liam Baldwin 12.59 Seconds
 


RESULTS – Sunday 23rd February 2014


Event 12   Hydrant – One Competitor, Under 17 Years
1st KOOWEERUP B:  Troy Dolan 12.46 Seconds
2nd TATURA A:  Billy Browning-Briese 12.86 Seconds
3rd SALE A:  Gil Aitken 12.92 Seconds
4th SWAN HILL A: Brock Baldwin 12.97 Seconds
5th KOOWEERUP A:  Jackson Pausey 12.98 Seconds
 

Event 13   Y Coupling – Two Competitors, Under 14 Years
1st SALE A:  Lachlan Goodall & Cameron Hood 12.88 Seconds
2nd SWAN HILL A:  Tayla Pitts & Liam Baldwin 13.44 Seconds
3rd BENALLA A:  Darcy Glynn & Sarah Green 13.74 Seconds
4th TATURA A:  Harry Browning-Briese & Matthew Rennie 13.90 Seconds
5th MOE B:  Jakob McGrath & Ty Stevens 14.74 Seconds
 

Event 14   Wet Hose Striking Second Disc – Four Competitors, Under 17 Years
1st MOE A:  Matthew Pearce, Alfranz Abuan, Brandon Grando & Lachlan McKay 15.68 Seconds
2nd SWAN HILL A:  Brock Baldwin, Justin Ellis, Jacob Pitts & Abdullah Elahi 15.82 Seconds
3rd MILDURA: George Konstandanopoulos, Will Norman, Justin Greenfield & Codi Gange 16.29 Seconds
4th MAFFRA A: Mark Vandersteen, Mitchell Hawkins, Brittany Grey & Mitchell Trail 16.51 Seconds
5th TATURA A:  Billy Browning-Briese, Nathan Rennie, Giulz Meola & Josh Berry 16.69 Seconds
 

Event 15   Y Coupling – Four Competitors, Under 14 Years
1st BENALLA A:  Emi Bailey, Darcy Glynn, Sarah Green & James McConnell 10.11 Seconds
2nd THE BASIN A:  Bryce Prissman, Brendan Mickelson, Jamie Stephens & James Gluskie 10.34 Seconds
3rd MOE B:  Liam Pearce, Jakob McGrath, Emma Johnson & Ty Stevens 10.81 Seconds
4th EUROA A:  Andrew Williams, Bailey Hall, Jordan Asquith & Jack McConachy 10.83 Seconds
5th MARYVALE:  Jordyn Spiero, Nathan Berry, Ty Curley & Cole Miller 10.89 Seconds
 

Event 16   Wet Hose Striking One Disc Twice – Four Competitors, Under 14 Years
1st TATURA A:  Harry Browning-Briese, Matthew Rennie, Tim Wilson & Grady Tyson 15.55 Seconds
2nd BENALLA A:  Emi Bailey, Darcy Glynn, Sarah Green & James McConnell 16.15 Seconds
3rd MAFFRA A:  Hannah Pratt, Mathew Alen, Brent McKenzie & Ella Bailey 17.22 Seconds
4th SWAN HILL A:  Tayla Pitts, Liam Baldwin, Emma Dansie & Billy Gardner 17.59 Seconds
5th BENALLA B:  Molly James, Sarah Kubeil, Hayden Norman & Joel Craven 17.82 Seconds
 

Event 17   Marshall – Two Competitors, Under 17 Years
1st MELTON A:  Corey Stemp & Bailey Rhodes 17.36 Seconds
2nd MILDURA:  George Konstandopoulos & Will Nerman 17.39 Seconds
3rd SALE A:  Justin Hood & Gil Aitken 17.55 Seconds
4th KANGAROO FLAT A:  Tom Barhmeyer & Somarra Miller 18.49 Seconds
5th MORWELL:  Cameron Brinsmead & Grace Darling 18.55 Seconds
 

Event 18   Wet Hose Striking One Disc Twice – Four Competitors, Under 17 Years
1st TATURA A:  Billy Browning-Briese, Nathan Rennie, Giulz Meola & Josh Berry 14.60 Seconds
2nd SWAN HILL A: Brock Baldwin, Justin Ellis, Jacob Pitts & Abdullah Elahi 14.86 Seconds
3rd TATURA B:  Jeremy Withall, Leigh Dann, Thomas Rennie & Harry Browning-Briese 14.91 Seconds
4th SALE A:  Daniel Thompson, Justin Hood, Gil Aitken & Angus Treglown 15.21 Seconds
5th MAFFRA A:  Mark Vandersteen, Mitchell Hawkins, Brittany Grey & Mitchell Trail 15.32 Seconds
 


FINAL AGGREGATE RESULTS


DRY AGGREGATE:
1st TATURA A 33 points 
2nd   BENALLA A 32 points 
3rd   SALE A 23 points
 

WET AGGREGATE
1st TATURA A 46 points 
2nd   SWAN HILL A 23 points 
3rd   BENALLA A 18 points
 

UNDER 14 YEARS AGGREGATE
1st TATURA A 39 points 
2nd   BENALLA A 23 points 
3rd   SALE A 19 points
 

UNDER 17 YEARS AGGREGATE
1st TATURA A 40 points 
2nd   BENALLA A 27 points 
3rd   SWAN HILL A 20 points
 

GRAND AGGREGATE
1st TATURA A 79 points 
2nd   BENALLA A 50 points 
3rd   SWAN HILL A 30 points
 

2014 - Champion Brigade Members – Tatura A
Coaches Martin Rennie, Darren Rennie & Damian Briese, and competitors:
Josh Berry, Billy Browning-Briese, Harry Browning-Briese, Guilz Meola, Matthew Rennie, Nathan,
 Rennie, Grady Tyson & Tim Wilson
Last Updated: 25 February 2014